Zimní odpočinek - hibernace - brumace

    Oba dva druhy mnou chovaných ještěrů vyžadují svým způsobem zimní odpočinek a to jak pro celkovou regeneraci, tak pro správnou stimulaci páření po tomto odpočinku.
 
    Agamy vousaté je možné nechat odpočinout v samotném teráriu, kdy je to víceméně dostatečné. Některá zvířata si o odpočinek řeknou sama. Přestanou žrát, nejsou aktivní, vyhledávají tmavé a chladné kouty. V toto případě jim vyjdeme vstříc. Pokud se tedy jedná o možnost vypnout tepelné a světelné zdroje. Je totiž možné, že bude chtít odpočívat jen jedno zvíře ze skupiny. Pokud tedy chtějí odpočívat všechny zvířata, nebo chováme jen jedno, tak přestaneme dávat potravu, necháme pokud možno zvíře vyprázdnit a vypneme všechny světelné a tepelné zdroje. Zvíře si najde vhodné místo a tam bude odpočívat. Některé zvíře 14 dní, jiné měsíc, další třeba i měsíce 2 nebo více. V době, kdy začně být opět aktivní a začné vylézat z úkrytu, tak opět postupně začneme svítit a zapínat tepelné zdroje. Pokud to není možné takto učinit kvůli aktivním zvířatům, tak zvíře, které vyžaduje odpočinek přendáme do suché krabice a dáme na chladnější místo. Zajistíme přístup vzduchu a zvíře kontrolujeme. Až začne vykazovat aktivitu, tak postupujeme jako již zmíněno. Vždy je důležité aby zvíře bylo vyprázdněné a případně mělo přístup k vodě. Čím je nižší teplota u tohoto odpočinku, tak se zpomaluje metabojismus. Při teplotách nad 15°C se tento metabolismus mezastaví, jak by mě.
 
 
    Co se leguánků obojkových týče, tak to leze v tom horším případě praktikovat jako u výše uvedeného postupu. Ale tento druh vyžaduje trochu "tvrdší" variantu odpočinku, který se nazývá hibernace, či přesněji řečeno BRUMACE. Při tomto způsobu se přibližně v měsíci listopadu přestane dávat potrava, postupně se snižuje osvětlení a teplo, až se zdroje cela vypnou. Když se vše dostane do pokojevé teploty a je jasné, že zvířata v sobě nemají potravu, tak se přendají do malých krabiček. Někdo do nich dává písek, někdo ubrousky, někdo nic. Většinou se vkládá malá miska s vodou a někdo má v těchtoi miskách i malý tmavý úkryt. Tyto krabičky se vloží do vhodné lednice či vinotéky, kde se se nastaví pokojová teplota, která se každý den snižuje až na teplotu cca 8°C. U druhu auriceps či wichita je vhodná ještě nižší a to 5-6°C. Od nějakých 10°C se zvířatům velmi sníží metabolismus. Upadnou do jakéhosi spánku, který je ovšem zcela jiný než zimní spánek savců. Takto zůstanou zvířata po dobu 3 měsíců, kdy je občasně kontrolujeme a případně doplňujeme tekutiny. Po 3 měsících je začneme pomalu probouzet. Postupně den po dni zvyšujeme teplotu až na pokojovou. Poté přendáme zvířata do terária, kde opět pomalu zvyšujeme teplotu až na plný výkon. Zvířata se postupně zahřejí a začnou vykonávat aktivitu. Po pár dnech jsou zcela aktivní, při chuti jak k jídlu, tak k páření.
 
    To je stručný návod na odpočinek zvířat.