Agama vousatá

 

Krátké seznámení s druhem:

 

třída Reptilia (plazi).

řád Squamata (šupinatí)

podřád Sauria, (ještěři)

čeleď Agamidae, (agamovití)

 

        Agama Vousatá – Pogona Vitticeps je středně velký druh suchomilného ještěra původem z Austrálie. Patří do řádu Agamidae, tedy agam. Agamy se obecně vyskytují mimo Ameriky a ostrova Madagaskar po celém světě. Jsou jakýmsi protipólem k leguánům, kteří žijí právě v Americe a na Madagaskaru.

        Velikost dospělého jedince se pohybuje kolem 45-55 cm, přičemž přibližně polovina délky tvoří ocas. Ocas je pevně spojen s tělem a v případě nebezpečí nedochází k jeho odlomení. Celková hmotnost v dospělosti se pohybuje kolem 350-500 gramů, ale i více.

 

Agama Vousatá

Jméno

Pogona Vitticeps

Čeleď

Agamovití (Agamidae)

Třída

Plazi

Charakteristika

Hlava poměrně velká, trojúhelníkového tvaru, charakteristické ostnité odstávající šupiny či trny jsou kolem ušních otvorů a za nimi. Dále pokračují ve dvou řadách podél celého těla až k ocasu. Na silných nohou jsou ostré drápy. Kůže je pokryta poměrně velkými šupinami. Zbarvení je různorodé. Základní je šedavé, ale i hnědožluté. V zajetí jsou však vyšlechtěny i červené, oranžové, bílé či žluté formy a jejich kombinace.

Velikost a hmotnost

40-55 cm, vyjímečně až 60 cm, přičemž 1/2 tvoří ocas, váha až 500 g

Rozšíření

Žije ve vnitřní části Austrálie, jih Severního Teritoria, jihozápad Qeenslandu, střední a západní Nový Jižní Wales, sever Victorie a západ Jižní Austrálie

Biotop a klima

Obývá otevřenou buš, suché i zalesněné oblasti

Potrava

Živočišná složka, kterou tvoří převážně hmyz jako jsou kobylky, sarančata, cvrčci, ale i pavouci, švábi nebo červy. Dále mláďata jiných ještěrek, ale i holata hlodavců

Rostlinná složka, kterou tvoří listy a květy rostlin (pampeliška, jitrocel, sedmikráska, podběl), zelenina (mrkev, okurka, zelí, brokolice, salát), ovoce (jahody, třešně, jablka, hrušky, papája, meloun, banán)

Sociální struktura

Pár, případně samec a několik samic

Pohlavní dospělost

Ve 12ti až 18ti měsících

Období páření

Ve své domovině se páří v srpnu, ale v zajetí se přizpůsobují podmínkám v teráriu

Počet vajec ve snůšce, velikost a hmotnost

8-25, vyjímečně i 40 ks

Délka inkubace

65-95 dní, vyjímečně i 115 dní

Velikost a hmotnost vajec a mláďat po vylíhnutí

24X12 mm, 2-3 g; 8-11 cm, cca 4-5 g

Průměrný věk

Přes 10 let

Ochrana

Není zařazena v CITES

 

Další zajímavosti:

Rod Pogona v současné době obsahuje 8 druhů.

Pogona barbata (1929), která obývá široký pás na východě Austrálie, Qeensland, Nový Jižní Wales, střed Victorie a Jižní Austrálii. Je zhruba stejně velká jako agama vousatá.

Pogona henrylawsoni (1985) žije na malém území středního Qeenslandu. Je přibližně 30 cm velká a je nejmenším zástupcem z 8 druhů. 

Pogona microlepidota (1952) obývá pouze malou oblast na severním výběžku Západní Austrálie. Dosahuje velikosti cca 45 cm.

Pogona minima (1933) žije na ostovech East Wallabi a West Walabi. Na pevnině pak dále zasahuje do Západní Austrálie. Dorůstá délky cca 40 cm.

Pogona minor (1919) obývá Západní Austrálii, Severní Teritorium, Jižní Austrálii. Velikost v dospělosti je cca 40 cm.

Pogona mitchelli (1976) - výskyt v Západní Austrálii a Severním Teritoriu. Dorůstá až do 40 cm.

Pogona nullarbor (1976), která žije u hranic Západní a Jižní Austrálie. Je druhá nejmenší, neboť dorůstá pouze do 34 cm.

Pogona vitticeps (1926), obývá jih Qeenslandu, Severní Teritorium, sever Jižní Austrálie, Victorii a Nový Jižní Wales. Dorůstá až 60 cm a patří mezi největší z druhů

Fotografie jednotlivých druhů můžete nalézt v podsekcích vpravo.