Inkubátor

    Inkubátor.....co k tomuto tématu říci. Každý chovatel ještěrů, hadů či želv, který se jednou rozhodne, že se pokusí odchovávat mladé si toto zařízení bude muset pořídit. Je několik druhů a to od profesionálních, přes doma dělané, až po úplně obyčejné, na rychlo zkonstruované.

    Ať je inkubátor takový nebo makový, dělíme je na 2 základní druhy. A to na suchý a vlhký typ. V suchém typu vytváří teplo topný kabel či topná podložka a vajíčka v líhnucím substrátu se musejí vhčit. U vlhkého typu je teplo tvořeno ohřevem vodní lázně, které je ve spodní části nádoby a vlhkost potřebná pro vývoj zárodku je tvořena automaticky.

  Základem suchého typu, stejně tak jako typu vlhkého je prostor, ve kterém budou uloženy krabičky s vajíčky. Takový prostor může představovat plastová krabice, či akvárium ze skla či plexiskla.

    Mým prvním inkubátorem bylo staré akvárium, ve spodní části byla napuštěná voda. V té byla cihla a na té krabička s vermikulitem a vajíčky. Ve vodě bylo staré akvarijní topítko a to ohřívalo vodu. Na rychlo jsem si zakoupil regulátor teploty a na ten jsem připojil topítko. Celé akvário jsem nacpal do papírové krabice a vystlal polystyrenem. Jako víko jsem opět použil polystyren, na který jsem přišrouboval kus plastové desky, aby po ní stékala kondenzující voda. Protože jsem měl rovný strop, tak krabička s vajíčky byla rovněž opatřena víčkem, aby voda nekapala na ně. Pokud je strop dostatečně šikmý, tak víčka na krabičkách nutné nejsou. V takto narychlo zkonstruovaném inkubátoru jsem odchoval své první leguánky.

    Následně jsem si již udělal inkubátor na míru, jak jsem sám potřeboval. Nechal jsem si nařezat sklo, slepil akvarijním lepidlem a poté obložil polystyrenem a oblepil papírem z krabic. Je to taková obměna inkubátorů, které profesionálně vyrábí firmy. Ty mají sklo, polystyren a zase sklo. Jinak je princip stejný, jako u mého "prototypu". Tedy vodní lázeň ohřívaná topítkem, termostat a vajíčka v krabičkách s víčky.

    Nemohu hodnotit, který z typů inkubátorů je lepší, neboť jsem suchý typ nevyzkoušel, ale s tím vlhkým typem jsem naprosto spokojen a funguje bezproblémově a dá se říci i bezúdržbově.

    Pokud jde o to, co používat jako vhodný inkubační materiál, tak tady se názory chovatelů různí. Používá se Vermikulit (ten používám i já), Perlit, Superhath, Rašeliník, Zeolit i Seramis. Řekl bych, že je jedno čemu dáte přednost. Obecně se substrát před použitím namočí a poté vyždíme. Takto připravený se vloží do inkubační krabičky a do něj se ukládají vejce. Jak hluboko? I zde se názory různí. Někdo vajíčka zahrabává tak do poloviny, někdo více a jiný úplně celé. Já se řadím do té druhé skupiny, tedy o něco více než do poloviny. Na vajíčka však rozhodně nesmí skapávat voda. Tomu se dá zabránit buďto dosti šikmým stropem inkubátoru (voda stéká po stropě a nekape na vajíčka) či víčky na krabičkách. V tomto případě je však lepší čas od času i víčka zvednout a drobné kondenzující kapky odstranit.

    Co se teploty týče, tak ta by se měla pohybovat v rozmezí cca od 26°C do 31°C. Teplota nad 32°C způsobuje patologické změny na vyvíjecím zárodku a není tedy vhodná. Líhnou se mláďata různě zdeformovaná. Obecně se má za to, že při menších teplotách se líhne více samiček a při větších více samečků, ale už bylo několikrát prokázáno, že tomu tak není. Rozhodně ne u agam vousatých, kdy si poměr mezi pohlavími v sobě nese samice. Ale například u určitých druhů gekonů to funguje.

    Na co si dát pozor? Vajíčka se snažíme do líhně umístit co nejdříve od nakladení. Po umístění vajíček do krabiček s inkubačním materiálem již s vajíčky nijak nemanipulujeme. Krabičky je dobré mít v horní části po obvodu mírně perforované pro slabou cirkulaci vzduchu. Inkubační substrát nesmí vyschnout.

    Jak poznáme, že je vajíčko oplodněné a kdy ne? Zdravá vajíčka v průběhu inkubace nabývají na objemu a jsou světlá. Špatná zůstanou malá, naopak se scvrkávají a tmavnou. Tyto je dobré odstranit.

    Délka inkubační doby se různí, u agam vousatých je to cca od 60 dní do 98 dní. Mám však informace i o inkubační době kolem 115 dní. (já inkubuji na 27-28°C a mláďata se líhnou v průměru kolem za 80 dní). U leguánků obojkových je inkubační doba cca od 45 dní do 70 dní. (u mého prvního vrhu, to bylo za 50 dní, u druhého za 75 dní)

 

  zdravá vajíčka

  snůška, v pozadí špatná vejce

  porovnání - zdravé a špatné vejce