Potrava

    Zde je možné vyjadřovat se obecně k oběma druhům, tedy jak k agamám, tak k leguánkům. Potravou obou druhů je totiž ve velké míře hmyz. U leguánků tvoří dokonce více jak 90% jejich stravy (sám bych uvedl 100%). Některé zahraniční zdroje uvádějí jako část potravy i rostlinnou složku, jako jsou květy a listy rostlin, avšak moje vlastní zkušenost je taková, že pokud se potrava nehýbá, tak o ní nejeví zájem. Tedy má zvířata nikdy o rostlinnou potravu nestála a nežrala jí.

    U agam se to věkem různí. Mladá zvířata preferují více hmyzu a méně rostlinné složky potravy a s přibývajícím věkem se poměr otáčí. Sám bych to odhadl v dospělosti tak na 30% hmyzu a 70% rostlinné složky.

    Jako doplněk stravy je možné jedno za čas předložit myší holata, popř. u dospělých agam i holata krysí ši potkaní. S tímto druhem potravy se to však nesmí přehánět, neboť by mohlo dojít k přetučnění chovaných zvířat.

 

Živočišná potrava:

- larvy brouků potemníků: Potemník moučný (Tenebrio molitor), Potemník brazilský (Zophobas morio) - tímto hmyzem krmit minimálně, spíše na rozkrmení, nebo jako pamlsek.

- housenky zavíječů: Zavíječ voskový (Galleria mellonella)

- druhy cvrčků: Cvrček domácí (Acheta domestica), Cvrček banánový (Gryllus assimilis), Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimacalatus)

- sarančata: Saranče stěhovavé (Locusta migratoria), Saranče všežravé (Schistocerca gragaria)

- zemní švábi: Šváb argentinský (Blaptica dubia), Šváb obrovský (Blabera gigantea), Šváb šedý (Nauphoeta cinerea), "čoko" šváb (Schelfordella tartara), ale i jiné druhy

- dále různí brouci, housenky, pavouci, luční koníci a kobylky, ale i zástupci blanokřídlých jako je vosa obecná (Vespa vulgaris) - zde je nutné uvědomit si, že není možné lovit chráněné druhy hmyzu

- holata myší, krys, potkanů

 

Rostlinná potrava:

- listy různých druhů travních květin jako jsou Smetánka lékařská, neboli pampeliška (Taraxacum officinale), Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), nebo např. Podběl obecný (Tussilago farfara), či Jetel luční (Trifolium pratense) nebo Jetel plazivý (Trifolium repens). Z cizokrajných je to např. Kalísie (Callisia repens), která se pěstuje v květináči a je bohatá na vápník. Možno vyzkoušet i listy jiných rostlin, neboť každá agama je individualita a je zde tedy vícero možností. 

- květy zmíněné pampelišky a nebo podbělu (tyto naprosto milují), rovněž květy obou druhů jetelů, nebo sedmikrásek. Opět je dobré vyzkoušet i květy jiných druhů rostlin.

- zelenina: hlávkový salát neboli Locika setá, neboli Locika salátová (Lactuca sativa L.), Okurka setá - hadovka (Cucumis sativus), Mrkev obecná (Daucus carota), Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica), ale opět je možné vyzkoušet i jiné druhy zeleniny

- ovoce: jablko, hruška, banán, papája, meloun, jahody (zahradní i lesní), třešně, višně, ale i jiné druhy sladkého ovoce. Opět to záleží na každém zvířeti co mu bude chutnat, dokonce je možné předkládat i ovoce kompotované.

 

Vitamíny, minerální látky a stopové prvky:

- nezbytným doplňkem stravy jsou vitamíny, minerální látky a stopové prvky, které zajišťují zdravý vývoj, růst a celkový stav každého jedince. Každý chovatel užívá jiné přípravky, tak zde vypíšu alespoň některé názvy. Jedná se například o Reptivit, Roboran, Plastin, Nekton MSA a jiné obměny. Každá firma zabývající se výrobou takových přípravků má nějaký v nabídce, zaléží na tom od koho co preferujete. Důležité je si uvědomit, že zvířata potřebují dostatek vápníku, který se dá zakoupit v čisté formě a nebo právě v podobě již namíchaných přípravků. Vápník podáváme při každém krmení. Další složkou jsou vitamíny a minerály s vysokým podílem vitamínu D a D3....tyto se podávají cca 1X týdně.