drachen

    Zde je přesná kopie informací získaných a s laskavým svolením zkopírovaných z webu www.drachen.cz

(Kateřina Kramperová)

 

Hypo. Het.Trans. Leatherback atd..

 

Mnohé z vás by jistě zajímalo, co všechny tyto zkratky znamenají. Proto jsem se rozhodla je sem všechny vypsat. Ono je to vlastně velmi jednoduché. V přírodě nenajdete jen tak tolik barevných mutací a proto se do toho vložil člověk. Ve všech případech se jedná o ŽÁDANÝ genetický defekt.  

HYPO.

Zkratka "Hypo." je ze slova Hypomelanický (Hypo - nedostatek, Melanin - pigment). To znamená, že se to týká především agam, které více či méně postrádají většinu černého pigmentu. Nedohází tak k černání agamy, jako u jiných a u některých chovatelů je to velmi žádané. (Já osobně to miluju, protože agamka zůstává krásně barevná i za situací, kdy ty neHypo agamky už černají). Avšak nenechte se zmýlit, černé pigmenty jsou produkovány, jen ne v takové míře. Často agamce vytvářejí zajímav vzory, které někdy i beru dech. Agamy tohoto typu jsou lehčeji zbarvené, na rozdíl od ordinérních agam. Samozřejmě to není pevná definice, že ordinérní agamy jsou výrazněji zbarvené, i u těchto agam najdeme lehčí zbarvení a přesto to nejsou Hypo. 

Ty ordinérní  se odlišují od Hypo absencí genetických defektů, které v průběhu mnoha generací vzniknou.

 

Jak poznáte opravdu pravou agamu typu Hypo?

Koukněte se na drápky. Opravdu 100%ní Hypo agamky mají všechny (20) drápky bílé.To vychází právě z nedostatku melaninu. Jeden černý drápek už znamená, že se nejdná o Hypo, ale Ordinér-agamku, která je stejně lehce zbarvená, jako pravý Hypo. V jedné snůšce můžete najít obojí. Polovina může být ordinérní, polovina Hypoelanická (pokud na to máte rodiče).

Bílé drápky jsou obvykle doprovázeny lehce zbarvenými rameny / hřbetem. Ordinérní agamu s jedním či více černých drápků  pak doprovází černé sbarvení na hřbetě, které vytváří jakou si kresbu.

U Hypo jsou tyto kresby do modra nebo do šeda.

Ty krásné a zajímavé aspekty agam typu Hypo: 100%ní Hypo mají velmi krásné lehké, pastelové barvy (v dnešní době již existuje mnoho a mnoho barevných variací tohoto typu, a kdybych mohla, koupím je všechny:) ). Ze zkušeností je známo, že tyto agamy jsou světlejší a světlejší i zůstávají v porovnání s agamami, které Hypo nejsou.

Krásným příkladem je moje Laura, kde můžete vidět její absenci černé pigmentace. Na hřbetě má "modrou" kresbu a všechny drápky jsou čistě bílé.

https://www.drachen.cz/album/laura-hypo-citrus-tiger-x-hypo-citrus-leucist/#dsc09862-jpg

 

Jak se agamy stávají hypomelanickými?

Na to je velmi snadná odpověď:). Hypomelanismus je zapříčiněn poruchou syntézy černého pigmentu (tedy melaninu) nebo poruchou přenosu černého pigmentu na místa na těle agamky. Tento genetický defekt se právě jmenuje Hypomelaninus. Toto pojmenování je použito u zvířat (v našem případě agamy se 100%ně bílými drápky a jinými znaky), které  pocházejí ze známých linií, které tento defekt během několika více generací ukazují.

-ještě bych chtěla varovat před prodejci, kteří tyto agamy prodávají za vidinou většího zisku. Pořádně se před koupí informujte, zda-li je to pravda, jestli má agamka tyto znaky, jstli to může chovatel prokázat. 

 

HET. HYPO.

Het. Hypo je zkratka pro Heterozygot (vznikne křížením dvou Homozygotů př.: aa + AA = aA) pro Hypo. Znamená to přítomnost hypogenů v agamě aniž by to bylo viditelné. Vzhled agamy je ordinérní, žádné bílé drápky, tmavé zbarvení v porovnání se 100%ní Hypo a na hřbetě se objevuje větší podíl černého pigmentu. Ovšem tyto zvířata jsou ještě stále zajímavá díky přítomnosti hypogenu. Spárováním  jednoho Het.Hypo. a jednoho 100% Hypo vznikne částečně 100% Hypomelanický odchov. většinou se snůška dělí na nepřesné půlky, kdy ta druhá je zpravidla Het.Hypo (tedy agamy nesoucí hypogen aniž vby to bylo zřejmé). Při koupi tohoto zvířete ale musíte většinou věřit chovateli, protože znaky nejsou viditelné. Každopádně správný chovatel vám může doložit  listinu o původu, odkud by bylo zřejmé, že se o tento typ agamy opravdu jedná.

Malá ukázka mé Het. Hypo samice:

album/catherine-orange-het-hypo-trans-/dsc09450-jpg/

 

TRANS.

Trans. je zkratkou slova Translucent. Tato zvířata jsou rozpoznatelná díky jistému genetickému defektu. A to, že mají na těle místa, která jsou zřetelně průhledná. jedná se o průhlednost kůže na některých partyích těla, jako je např bříško, nebo hlavička. Nejlépe je zřetelný tento defekt na mláďatěch. Během růstu agamy jejich kůže zesiluje a stává se neprůhlednou, až se vyrovnají ostatním agamám jen s tou vyjímkou, že jejich "bodlinatost" je umírněná. Na některých jedincích je tento defekt stále zřejmý i v dospělosti (částečná průhlednost). 

Tento genetický defekt je zase způsobem nedostatku bílého pigmentu. Chybí Iridophory a Leucophory, kvůli tomu zvíře postrádá bílou pigmentaci. Světlo tak může procházet kůží, a vzniká tento "průhledný" efekt.

I mě se podařilo vyinkubovat několik translucentů, při vylíhnutí je to nejmarkantnější, postupem růstu se to ztrácelo, malý příklad:

https://www.drachen.cz/album/fotogalerie/#dsc01217-jpg

Nemusíte se bát, že je agamka tak zranitelnější. Tyto agamy jsou naprosto v pořádku:), jen to jsou agamy "nové generace".

 

HYPOTRANSLUCENT

Někteří chovatelé vytvořili takzvané hypotranslucentní agamy. Hypotranslucentní znamená 100% Hypo dohromady s vlastnostmi 100%ního Translucenta. Existuje dokonce teoretická tabulka, kde se udává, v jakých procentech jsou agamy to či ono, ale to už sem dávat nebudu. Kdyby to někoho zajímalo, ať mi napíše a já mu tabulku zašlu.

 

LBC.  ( LEATHERBACK / LEDERBECK)

Agamy typu leatherback jsou také agamy s genetickým defektem. Hřbet takového jednince je hladký, bez bodlin. Odtud také vzniklo toto jméno.

 

Více zde: https://www.drachen.cz/hypo-het-trans-leatherback-atd-/